Szczepienia lisów na terenie powiatu

Od 15 do 30 listopada 2021 r. na terenie powiatu piaseczyńskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki, z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie ma ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,– kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.